1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

„Dziady cz. II” w Sędzinach i w Dusznikach

Listopad jest wyjątkowym miesiącem, w którym wspominamy tych, którzy odeszli.

Na wyjątkowe spotkanie ze zmarłymi zaprosił nas Adam Mickiewicz w II części „Dziadów”. Litwa. Późnym wieczorem w cmentarnej kaplicy gromadzą się wieśniacy przybyli na noc Dziadów
Na podobnie spotkane zaprosili nas 11 listopada  uczniowie klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej w Dusznikach oraz absolwenci Gimnazjum w Dusznikach pod kierunkiem p. Aleksandry Michalskiej, w gościnnych progach kościach w Sędzinach, którego gospodarzem jest ks. Sławomir Pawlicki . Wieczór. Kościół w Sędzinach i ….inscenizacja „Dziadów cz. II”. Niezwykły obrzęd, tajemniczy rytuał, w którym żywi nawiązują kontakt ze zmarłymi. Świat realny przenika się i zespala z nadzmysłowym, tworzącym uniwersum przebogate w emocje i znaczenia. Przybyłe na uroczystość duchy próbują uświadomić nam, że wina zawsze kończy się karą, która jest cięższa lub lżejsza w zależności od popełnionego czynu.
Przygotowane przez uczniów przedstawienie wywołało niesamowite emocje. Przesłanie „Dziadów” jest bardzo trudne do odbioru, szczególnie dla ludzi XXI wieku, dlatego należy całkowicie oddać się spektaklowi i tak tez się stało.  Na widowni ( w kościelnych ławkach) zasiedli widzowie, wśród których gościł Wójt Gminy Duszniki, p. Roman Boguś (  zawsze wspierający inicjatywę i działania młodzieży),  którzy wspólnie z Guślarzami, Duchami i chórem przenieśli się w niesamowity świat „Dziadów”.
„Są dziwy w niebie i na ziemi, o których nie śniło się Waszym filozofom”- słowa Hamleta z utworu Szekspira, które są mottem do „Dziadów cz. II” nabierają realnego sensu, gdyż spektakl w wykonaniu młodych aktorów był wyjątkowy, a przybywające duchy i prowadzący uroczystość zagrani profesjonalnie. Nie można pominąć roli chóru, który dodawał spektaklowi tajemniczości. Całości dopełniała dekoracja imitująca kaplicę cmentarną i muzyka zespołu Era „Ameno”.
Przedstawienie zostało przyjęte z ogromnym aplauzem, więc w sobotę, 18 listopada, wystawiliśmy „Dziady cz.II” w kościele parafialnym w Dusznikach, gdzie gościł nas ksiądz proboszcz Sergiusz Borszczow.
                                                                                                                                                                      A.M.