1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Apel z okazji Dnia Ziemii

 10 maja w naszej szkole odbył się Dzień Ziemi.

Jego celem było przedstawienie i uświadomienie nam w prosty i przyjemny sposób, jak bardzo smog staje się problemem świata i Polski.
 Obchody tego dnia zaczęły się od występu naszego szkolnego chórku, który śpiewał wesołe piosenki o wiośnie. Bardzo przyjemnie się ich słuchało, ponieważ wnosiły do szkoły wiosenną aurę, mimo że na dworze pogoda niestety wprowadzała nas w ponury nastrój.
Następnie ogłoszono wyniki konkursów na najpiękniejszą ulotkę na temat smogu i najciekawszą prezentację multimedialną. Ocena tych prac odbyła się jeszcze przed uroczystością. Nauczyciele z jury stawiali przede wszystkim na kreatywność, pomysłowość i,  oczywiście, treść. Każda klasa przygotowywała prezentację na wcześniej wylosowany temat oraz ulotkę, która miała ostrzegać nas przed złośliwym smogiem.
Tematy losowanych prezentacji to:
1) Złowrogi smog
2) Zalecenia zdrowotne w czasie smogu
3) Skutki zanieczyszczeń powietrza
4) Z zielenią pokonamy smog
5) Rośliny, które oczyszczają powietrze w domu
6) Spalanie paliw kopalnych
7) Nie pal śmieci
8) Pieszo po zdrowie. Dlaczego motoryzacja szkodzi powietrzu?
9) Alternatywne źródła energii

Pierwsze miejsce zajęła klasa Ic, która przygotowała prezentację na temat ,, Alternatywne źródła energii”, drugie miejsce klasa IIIc z prezentacją ,,Rośliny, które oczyszczają powietrze w domu”, a trzecie miejsce klasa IIc z tematem ,,Skutki zanieczyszczeń powietrza”.
 Najlepszą i najciekawszą ulotkę wykonała klasa IIIb.
Nagrodami w konkursach były słodkie upominki.
Po ogłoszeniu wyników rozpoczęło się przedstawianie wszystkich prezentacji, (nie tylko tych nagrodzonych), na forum szkoły, po to abyśmy dowiedzieli się więcej na temat smogu i zagrożeń z nim związanych. Była to bardzo cenna lekcja, która na pewno na długo pozostanie w naszych głowach i mam nadzieję, że zmieni nasze złe nawyki w zachowaniu i traktowaniu przyrody.
Każda klasa poradziła sobie z tym zadaniem doskonale. Jednak największe gratulacje należą się przedstawicielom klas, którzy opowiadali i prezentowali slajd po slajdzie przed całą społecznością szkolną. Była to dla nich na pewno bardzo stresująca chwila, ale dali sobie świetnie radę i nie zanudzili nas, bo opowiadali ciekawie i z humorem.
Po prezentacjach niektóry uczniowie przygotowywali się do przestawienia pt. ,,Królewna Śmieszka”, a chórek nie pozwolił reszcie uczniów się nudzić i uświetnił czas oczekiwania piosenkami. Nasi szkolni aktorzy opowiedzieli nam historię królewny, której ojciec ożenił się ze złą królową. Była ona okrutna i niszczyła piękną przyrodę, przez co świat był bardzo zanieczyszczony. Królewna postanowiła uratować królestwo i poszła do Ekoludków z prośbą o pomoc. Na szczęście ludki pomogły Śmieszce i od tamtego czasu w królestwie był ład i porządek.
Przedstawienie było bardzo ciekawe i pouczające, a nasi artyści odgrywali swoje role jak prawdziwi aktorzy.
Na sam koniec uroczystości czekała na uczniów nietypowa niespodzianka. Były to malutkie sadzonki drzew, które każdy chętny uczeń mógł zabrać do domu i posadzić w swoim ogródku. To bardzo przyjemne uczucie, gdy wiemy, że w tak łatwy i prosty sposób możemy pomóc naszej planecie i oczywiście nam samym.
 Tegoroczny Dzień Ziemi był bardzo interesujący i urozmaicony. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawych i pożytecznych wiadomości o nas i naszym środowisku.
 Krótko mówiąc Dzień pod nazwą SMOG STOP możemy uznać za udany i myślę, że takich dni w naszym szkolnym kalendarzu mogłoby być więcej.
                                                                                                              Opracowała: Ania Fechner 1a

 

Dzień